سرخط خبرها

آزمون نظام مهندسی طراحی معماری

آزمون طراحی معماری نظام مهندسی

آزمون نظام مهندسی طراحی معماری یک کنکور رسمی در کشور است، که برگزار کننده آن سازمان سنجش می باشد. پس می توان نتیجه گرفت که این آزمون دارای استاندارد مطلوبی از لحاظ برگزاری را داراست.

دریاره آزمون نظام مهندسی طراحی معماری:

برای ثبت نام در آزمون نظام مهندسی، اول می بایست شماره عضویت سازمان نظام مهندسی را دارا باشید. بدون این شماره و عضویت قبلی ثبت نام شما ممکن نخواهد بود.آزمون نظام مهندسی در گرایشات مختلف و متفاوتی برگزار می شود: طراحی معماری، نظارت و اجرا که هر کدام نیازمند یک ثبت نام جداگانه و پرداخت یک هزینه جداگانه است. شما هم  می توانید یکی از این سه گرایش یا همه  گرایشات را شرکت کنید. زیرا برای هر سه آزمون مدت زمان جداگانه ای در نظر گرفته شده است.

نحوه برگزاری آزمون:

در همگی آزمون های فوق الذکر مبنای قبولی ۵۰% پاسخگویی صحیح به سوالات است.آزمون نظارت (معماری) سوالات به صورت تستی ارائه می شود به  مدت زمان ۱۵۰ دقیقه و به تعداد ۶۰سئوال. آزمون اجرا (معماری) سوالات به صورت تستی ارائه می شود به  مدت زمان ۱۵۰ دقیقه و به تعداد ۶۰سئوال.مانند همه آزمون های تستی به پاسخ اشتباه یا بیش از یک انتخاب در تست یک سوم نمره منفی تعلق می گیرد.ویژگی منحصر به فرد این آزمون نسبت به همه آزمونها جزوه باز بودن آن است.هر داوطلب فقط حق استفاده از جزوه خود را دارد و استفاده از جزوه دیگران در جلسه آزمون به حکم تقلب محسوب می شود.استفاده از ماشین حساب مهندسی بلامانع است ولی آوردن و استفاده از هرگونه تلفن همراه، رایانه، لب تاب و تبلت  در جلسه آزمون به حکم تقلب محسوب می شود . در آزمون طراحی مدت زمان پاسخگویی ۴۸۰ دقیقه یا ۸ ساعت است. در این اینجا نیز آوردن هرگونه جزوه کتاب و کاغذ به علاوه وسایل ترسیم مانند مداد، راپید، کاغذ پوستی، خط کش و اشل و غیره  بلامانع است .با اینکه آزمون ورود به حرفه مهندسان اصلا رقابتی نبوده و محدودیت در تعداد پذیرش و قبول شدگان  ندارد و به علاوه ی اینکه حد نصاب قبولی ۵۰ درصد می باشد، اما کسب همین ۵۰ درصد نیز اصلا کار ساده و پیش پا فتاده ی نیست  و نسبت پذیرفته شدگان با شرکت کنندگان بسیار فاصله دارد .

آمار قبول شدگان درآزمون طراحی و نظارت:

طبق آمار قبولی در آزمون طراحی معماری  خرداد ۹۳ فقط ۱۷ درصد کل شرکت کنندگان بوده است. و در آزمون ای نظارت و اجرا این آمار به ۳۸ درصد شرکت کنندگان می رسد. به زبان ساده تر اینطور می توان گفت که آزمون ورود به پایه نظام مهندسی به دلیل جزوه باز بودن و غیر رقابتی بودن آن ظاهرا ساده به نظر می رسد ولی در باطن اصلا این طور نیست .برای شرکت و قبولی در آزمون می بایست وقت، انرژی و تمرین بسیار کرد و با دقت منابع را مطالعه کرد.

نکات مهم و حائز اهمیت:

نکته حائز اهمیت این است که تمرین باید اصولی باشد براساس دانش فنی و ضوابط و مقررات صحیح و مورد تایید مقررات ملی باشد.وصرفا بالا بردن سرعت ترسیم کاری را حل نمیکندیا حداقل کافی نیست نکات دیگری نیز باید رعایت شودازجمله تمرین و تکرار سوالات سالهای قبل آزمون طراحی که همراه با پاسخ تشریحی باشد بسیار کمک کننده میباشدبعضی نکات درقبولی آزمون طراحی (مثلا اینکه در طراحی باکس پله اسانسور باید لابی جداگانه داشته باشد یا ستون فلزی انتخاب کنیم یا بتنی یاباکس پله کدام قسمت پلان بزاریم که بتوانیم راحتر پارکینگ راتامین کنیم یازمانی که محدودیت داریم برای معلول رمپ بزاریم بهتره یا جک …)سرنوشت ساز می شوندو این نکات را نمی توان صرفا با خواندن جزوه به نتیجه رسید.البته با جزوه کاملی که در سایت قرار دادیم تمامی اطلاعات مورد نیاز آزمون طراحی معماری نظام مهندسی را شامل میشود ولی در فیلم اموزشی که توسط استاد تدریس میشود و سوال و پرسشی که دانشجویان در سرکلاس مطرح میکنند تا حدود زیادی نکات حائز اهمیت ذکر شده در بالاوخیلی از نکات دیگری که در آزمون طراحی ضروری می باشد بر طرف شده است.برای دانلود جزوه و فیلم آموزشی بهمراه پاسخنامه چند دوره کلیک کنید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *