سرخط خبرها

مقالات ترجمه شده عمران

نانو تیوب های کربنی و کاربردهای آن در مهندسی عمران

ترجمه عمران

مواد نانو ساختار با توجه به ویژگی های منحصربه فردی که از خود بروز داده اند، در دهه ی اخیر مورد توجه پژوهشگران در بخش پژوهش و صنعت شده است. در این میان ویژگی های فوق العاده ای که نانوتیوبهای کربنی درزمینه بهبود مصالح بکار رفته در سازه های عمرانی و باال بردن قابلیت های علوم حاضر در زمینه های عمرانی و نتایجی که از رفتار و عملکرد خود در دوام و کارایی و پتانسیل های باالی دیگر، در بین مواد نوین کشف شده از خود نشان داده اند در نقطه تمرکز پژوهشگران قرار گرفته است.

در مقاله حاضر سعی گردیده ضمن معرفی نانو تیوب های کربنی وانواع آن به بررسی چند ویژگی منحصر به فرد این نانو ساختار در صنعت ساختمان پرداخت شود و با اشاره به چند مورداز کاربردهایی که در عرصه میدانی می شود از آنها بهره برد، به لزوم اهتمام هر چه بیشتر صنایع مختلف به این علم نوین تاکید شود. هیچ شکی نیست که با ورود علم نانو به عرصه های مختلف پژوهشهای عمرانی دنیای دیگری از علم به روی بشریت گشوده می شود. امید است روز به روز به شاهد رشد شکوفایی این صنعت شگرف باشیم.در جامعه کنونی، که شاهد پیشرفت همه جانبه در عرصه های مختلف علمی می باشیم، تولید علومی که در این مسیر راه را برای نیل به این هدف هموار می نماید از ارزش باالیی برخوردار است. با توجه به رشد سریع تحقیقات علمی و عملی در فنون نانو در کلیه علوم و صنایع توجه
بسیار کمی به کاربردهای این پدیده در علم عمران شده است. ولی اخیراً با توجه به تقویت کننده ها و استحکام نانویی در مصالح ساخت و ساز،موج جدیدی با شتاب فزاینده صنعت ساخت و ساز را در برگرفته است. عمده پژوهشگران در این عرصه بر این باورند با ورود علم نانو به هر علم و صنعتی، دریچه جدیدی از علم برروی متخصصین امر گشوده می شود. بررسی امکان بهبود خواص فیزیکی ومکانیکی کامپوزیت حاصل بااستفاده از فناوری نانو می تواند پیشرفت های عظیمی را در علم عمران ایجاد نماید. در این راستا به پژوهشگران، طراحان و مهندسان امکان ایجاد سازه هایی پایدار و همساز با طبیعت را ایجاد خواهد نمود که بتوانند با ایجاد تحولی شگرف در زمینه علوم مهندسی طبیعت را به تسخیرخویش در آورند[۶]. با توجه به گستردگی صنعت ساختمان و پیشرفت علم نانو و نانوتکنولوژی جای کار بسیاری در این زمینه وجود دارد به گونه ای که مهندسان نانو در هر قسمتی از ساختمان طرح هایی میتوانند جهت بهبود فضای موجود داشته باشند. اهمیت استفاده از فناوری نانو زمانی آشکار تر می شود که میزان سرمایه گذاری کشور های توسعه یافته در این زمینه بوضوح دیده شود. تا جایی که هزینه باالي افزودن نانولوله هاي كربني به بتن، توجه به مزایاي آن را تحت الشعاع قرار داده است؛ لذا فعالیت هایي در جهت كاهش قیمت نانو لوله ها در حال انجام است كه در این صورت مزایاي حاصل از افزودن آنها به مواد سیمان بیشتر مورد توجه قرار خواهد گرفت. در مقاله حاضر سعی گردیده با معرفی نانو تیوبهای کربنی (۱ )CNTبه عنوان یک ماده افزودنی به بتن و سایر مصالح و تجهیزات عمرانی وبررسی چند ویژگی از این ماده کامپوزیت، نگاهی کوتاه به این صنعت تازه متولد شده داشته باشیم.

برای دریافت کامل مقاله به قسمت دانلودمراجعه کنید.ترجمه تخصصی مهندسی عمران در شبکه مترجمین پایتخت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *